Türkiye nin Risk Algısı Yüksek

YASED Yönetim Kurulu Başkanı Ayşem Sargın, belirsizliklerin fazla olması nedeniyle Türkiye'nin dışarıdaki risk algısının içerdekinden çok daha yüksek olduğunu söyledi. Sargın "Döviz kuru oynaklığı uluslararası şirketleri etkiliyor. Türkiye'de harika bir yıl geçirdiğinizi sanıyorsunuz ancak genel merkez farklı rakamlar görebiliyor" diye konuştu.

Uluslararası Yatırımcılar Derneği’nin genel kurulunda ikinci dönem için yönetim kurulu başkanlığına seçilen Boeing Türkiye Genel Müdürü ve Ülke Temsilcisi Ayşem Sargın, yatırım ortamını yeni varyantlar, belirli sektörlerde talebin ne zaman geri geleceğine dair belirsizlik, hala toparlanmakta olan bir ekonomi ve jeopolitik sorunlar yüzünden sisli olarak tanımladı.

Bugün yatırımcılar için riskleri en aza indirmenin her zamankinden daha önemli olduğunu söyleyen Sargın “Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD), uluslararası doğrudan yabancı yatırımdaki yüzde 35'lik düşüşün ve yatırımcıların çekimserliğinin devam etmesi nedeniyle yatırım ortamının 2024'ten önce pandemi öncesi seviyelere dönmesini beklemiyor” dedi.

Şirketlerin karlılığı etkileniyor 

Sargın, Türkiye yatırım ortamının en büyük zorluğunun ise hakim yüksek risk algısı olduğunu belirtti. YASED'in Türkiye'nin küresel yatırım rekabet gücünü analiz ettiği araştırmasına göre, Türkiye'deki mevcut yatırımcıların yeni yatırımcılara kıyasla ülkede yatırım yapmaya daha yatkın olduğunu söyleyen Sargın “Halihazırda Türkiye pazarındaki yatırımcılar, siyasi ve ekonomik olarak Türkiye'de olanlara bir şekilde daha alışkın ve ne bekleyeceklerini biliyor” dedi. Ancak belirsizliklerin fazla olması nedeniyle Türkiye'nin dışarıdaki risk algısının çok daha yüksek olduğunu söyleyen Sargın “Makroekonomik istikrarsızlık ve döviz kuru oynaklığı bu uluslararası şirketlerin kârlılığını etkiliyor. Türkiye'de harika bir yıl geçirdiğinizi sanıyorsunuz ancak bu tür dalgalanmalar nedeniyle genel merkeziniz farklı rakamlar görebiliyor” diye konuştu.

Hizmet ihracatına dikkat çekti
Uluslararası yatırımlar açısından yükselen alanlara da değinen Sargın, kişisel olarak da kendisini memnun eden varlıktan hafif yatırımların ekonominin geleceği olduğunu söyledi. Türkiye'ye gelen hizmet merkezleri gibi her tür dijital yatırımın dijital ekonomide ilerlemeyi mümkün kılacağını söyleyen Sargın “Türkiye'nin genç nüfusu ile birlikte gerçek bir güç olan çok güçlü mühendislik becerileri var. Türkiye'de yerleşik herkes Türkiye dışında bir firmaya bile destek verebilir ve bu hizmet ihracatıdır. Özellikle mühendislik ve teknik işlerde Türkiye'nin yeteneği gündemde olacak" diye konuştu.

Rekabetçi alanlar hangileri?
Sargın, YASED'in tedarik zinciri çalışmasına göre Türkiye'nin kısa vadede rekabetçi olabileceği alanları bilgisayar ve elektronik bileşenler, otomotiv, kimya sanayi, uzun vadede havacılık ve savunma olarak sıraladı. Sargın’a göre, Türkiye son zamanlarda daha fazla verimlilik gerektiren yatırımları çekiyor ve bu da ülkenin maliyet açısından rekabetçi olduğunu gösteriyor ve başka yatırımlar için avantaj sağlıyor.

Bazı sektörlerin bölgeye Türkiye'den hizmet ettiğini hatırlatan Sargın “İleride daha fazla bölgesel merkez yatırımı çekeceğiz. Konum ve AB ile Gümrük Birliği üyeliği açısından tedarik zinciri dinamiklerini düşündüğünüzde Türkiye iyi bir destinasyon. Bunlar uluslararası şirketlere, özellikle de Türkiye'yi üs olarak kullanmak isteyen, uzaktan iş yapanlara belli avantajlar sağlıyor” dedi.

Piyasalara yeşil fon akıyor
Yeşil dönüşümün gündemin en önemli konularından olacağını belirten Sargın “Tüm merkez bankaları piyasalara nakit akıtıyor ve ortada fon var. Türkiye'de yeşil dönüşümün finansmana ihtiyacı var ve finansman muhtemelen Türkiye'ye ulaşacak ve bu da bazı yatırımları harekete geçirecek” diye konuştu. YASED üyelerinden DowAksa’nın üretim kapasitesini yüzde 50 artıracak yatırımına da değinen Sargın “Kasım ayında temel atacak olan DowAksa, Türkiye'yi küresel ölçekte rekabetçi kılacak karbon elyaf ve kompozit üretimini artıracak" dedi.

Sargın: Yakında raporu açıklayacağız
“Mevcut yatırımları muhafaza etmek her zamankinden daha önemli. Birçok ülke, mevcut yatırımcılarla ilişki kurmak için yeni politikalar geliştiriyor. Bu nedenle, yatırımlara ilişkin çerçeve mevzuat uzun süredir gündemimizde. Diğer gündeme getirdiğimiz konu ise hükümet ile yatırımcılar ve özel sektör arasındaki istişare mekanizmalarıydı. Türkiye için geleceğin kapılarını açacağını düşündüğümüz şeylerden biri de Genel Veri Koruma Yönetmeliği'ne (GDPR) uyum. Yatırımcılarımızı elimizde tutmak ve dijitalde yatırımlarını büyütmeleri veya yeni yatırım yapmaları için verilerde uluslararası standartları uygulamalıyız. Yakında raporumuzu da açıklayacağız.”

İşte yeni yönetim kurulu
Ayşem Sargın’ın başkanlığında YASED’in yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: Aykut Ferah (Sicpa), Cengiz Eroldu (Tofaş), Daniel Korioth (Bosch), Douglas Gerald Parks (Dowaksa), Ece Aksel (Fritolay), Engin Aksoy (Vodafone), Dr. Hüseyin Gelis (Siemens), Lars Hoff mann (DFDS Denizcilik), Levent Özbilgin (Microsoft), Mustafa Seçkin (Unilever), Osman Okyay (Kale Pratt& Whitney), Rami Atikoğlu (BASF), Selim Giray (Glaxosmithkline), Selim Güven (Acwa), Sinan Şahinbaş (QNB Finansbank), Tolga Gürkan (Allianz Sigorta), Uğur Z. Candan (SAP), Yasser Abdul Malak (Nestle), Zaur Gahramanov (Socar).

YÖNETİM KURULU YEDEK ÜYELERİ:
İhsan Erbil Bayçöl (Enerjisa), Mete Konuralp (Tesa Bant), Kutay Kartallıoğlu (Carrefoursa), A. Kerem Çakır (Borçelik), Antoine Aoun (Oyak Renault), Cinzia Farise (Türk Prysmian), Yavuz Ölken (Axa Sigorta), Sinem Türüng (Metro Grossmarket), Burak Kılıç (UPS Hızlı Kargo), Maryame Mejdi Ep. Lahssini (Meridiam Altyapı Danışmanlık Hizmetleri), Karine Labaky (Sanofi Pasteur Aşı).

Önceliklerimiz veri ekonomisi, dijitalleşme, küresel tedarik zincirleri ve yeşil dönüşüm
Uluslararası Yatırımcılar Derneği’nin (YASED) 39 ve 40. genel kurulu bir arada gerçekleşti. Yapılan seçim sonucunda YASED başkanlığına ikinci kez Ayşem Sargın seçildi. Genel kurula seslenen Ayşem Sargın, YASED olarak gelecek döneme yönelik vizyonlarının gayet net olduğunu kaydetti. Önceliklerinin, üyelerinin faaliyetlerini dünya standartlarında, rekabetçi bir yatırım ortamında sürdürmeleri ve büyüme fırsatlarını değerlendirmeleri olduğunu söyleyen Sargın, bu doğrultuda Türkiye’nin uluslararası doğrudan yatırımlardan hak ettiği payı alabilmesi için, önümüzdeki dönemde de kamu dahil tüm paydaşlarıyla odaklı çalışmalarını sürdüreceklerini ifade etti. Sargın, “Gündemimiz dünyanın yatırım gündemiyle aynı. Burada da önceliklerimiz, veri ekonomisi, dijitalleşme, küresel tedarik zincirleri ve yeşil dönüşüm” dedi. Mevcut yatırımcı iş büyütmek istiyor YASED’in önceki dönemde yaptığı önemli çalışmalardan birinin Türkiye’nin Küresel Yatırım Rekabetçiliği Analizi olduğunu belirten Sargın, şu ifadeleri kullandı:

“Bu sene, pandemi sonrası trendlerle birlikte yenileyeceğimiz bu çalışmada en dikkat çeken bulgu, YASED üyelerinin başını çektiği mevcut yatırımcıların ülkemizdeki yatırımlarını büyütme eğiliminin, yeni yatırımcıların ülkeye girme eğilimine göre çok daha yüksek olduğu bulgusu olmuştu. Bu çalışmamız, Türkiye’nin UDY Stratejisi ve Yatırım Rekabetçiliği Kriterleri çalışmalarına önemli bir baz teşkil etti. Bu strateji kapsamında bizimle yakın çalışan Sayın Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofi si Başkanımıza teşekkür ediyoruz. YASED olarak çok önemsediğimiz ve ilgili Bakanlıklarla yakın çalıştığımız bir başka konu da Yeşil Ekonomi, AB Yeşil Mutabakata Uyum gündemiydi. Yine katkı verdiğimiz, Ticaret Bakanlığımız tarafından yayınlanan Yeşil Mutabakat Eylem Planı’nı da bu yolda atılmış önemli bir adım olarak değerlendiriyoruz.”

Kaynak:AA
Ventur Gumruk Musavirligi Tarafından Derlenmistir.

E-Mail ile Paylaş

e-mail ile paylaşımınız başarıyla tamamlanmıştır.

Diğer Haberler


AYDINLATMA VE RIZA METNİ

İşbu Aydınlatma ve Rıza Metni, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) uyarınca, VENTUR GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ ve DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ. (“Şirket”) tarafından veri sahiplerinden temin edilen kişisel verilerin ve özel nitelikli kişisel verilerin, işlenmesine ilişkin usul ve esaslara ilişkin olarak işe alım görüşmeleri esnasında veri sahiplerinin aydınlatılması ve aşağıda kapsam ve amaçlarla verilerin işlenmesine ilişkin rızalarının temini amacı ile düzenlenmiştir.

İşbu Aydınlatma ve Rıza Metni’nde kullanılan; “kişisel veri” kimliği belirli veya belirlenebilir gerçek kişiye (Çalışan Adayı’na) ilişkin her türlü bilgiyi, “kişisel verilerin işlenmesi” kişisel verilerin tamamen veya kısmen otomatik olan ya da herhangi bir veri kayıt sisteminin parçası olmak kaydıyla otomatik olmayan yollarla elde edilmesi, kaydedilmesi, depolanması, muhafaza edilmesi, değiştirilmesi, yeniden düzenlenmesi, açıklanması, aktarılması, devralınması, elde edilebilir hâle getirilmesi, sınıflandırılması ya da kullanılmasının engellenmesi gibi veriler üzerinde gerçekleştirilen her türlü işlemi, “özel nitelikli kişisel veri” kişinin (Çalışan Adayı’nın) ırkı, etnik kökeni, siyasi düşüncesi, felsefi inancı, dini, mezhebi veya diğer inançları, kılık ve kıyafeti, dernek, vakıf ya da sendika üyeliği, sağlığı, cinsel hayatı, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili verileri ile biyometrik ve genetik verilerini, ifade eder.

a) Veri Sorumlusu Hakkında Kişisel verileriniz ve işe alım görüşmeleri esnasında tarafımızla paylaşmış olduğunuz özel nitelikli kişisel veriler kapsamına giren verileriniz, Kanun kapsamında aşağıda belirtilen kapsam ve amaçlar ile Şirket tarafından işlenebilecektir. Kanun kapsamında Şirket veri sorumlusu olarak kabul edilmektedir.

b) Kişisel Verilerinizin İşlenme Amaçları Kişisel verileriniz ve işe alım görüşmeleri esnasında tarafımızla paylaşmış olduğunuz özel nitelikli kişisel veriler kapsamına giren verileriniz, Kanun’un 5 ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel verilerin işlenmesine ilişkin şartlara uygun olarak işlenmektedir. Kişisel verilerinizin ve işe alım görüşmeleri esnasında tarafımızla paylaşmış olduğunuz özel nitelikli kişisel veriler kapsamına giren verilerinizin işlenmesi amaçları tahdidi olmamak üzere: Şirket’in ve/veya grup şirketlerinin, bağlı şirketlerinin insan kaynakları politikalarının ve operasyonlarının yürütülmesi, insan kaynakları politikalarına uygun şekilde açık pozisyonlara uygun personel teminidir.

c) Kişisel Verilerinizin Aktarılması Kişisel verileriniz ve işe alım görüşmeleri esnasında tarafımızla paylaşmış olduğunuz özel nitelikli kişisel veriler kapsamına giren verileriniz, yukarıda b) bendinde belirtilen amaçların gerçekleştirilmesi ile sınırlı olmak üzere, Şirket’in grup şirketlerine, bağlı şirketlerine, hissedarlarına, iş ortaklarına, Kanun’un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen şartlara uygun olarak aktarılabilecek ve aktarım yapılan bu kuruluşlar tarafından da verileriniz işlenebilecektir.

d) Kişisel Veri Toplamanın Yöntemi ve Hukuki Sebebi Kişisel verileriniz ve işe alım görüşmeleri esnasında tarafımızla paylaşmış olduğunuz özel nitelikli kişisel veriler kapsamına giren verileriniz, bu formun veri sahibi olarak tarafınızca doldurulması ve/veya Şirketimize herhangi bir kanaldan iş başvurusu yapmanız halinde ilettiğiniz bilgi ve belgeler yoluyla toplanmaktadır. Yukarıda belirtilen hukuki sebeplerle toplanan kişisel verileriniz ve işe alım görüşmeleri esnasında tarafımızla paylaşmış olduğunuz özel nitelikli kişisel veriler kapsamına giren verileriniz, Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları ve amaçları kapsamında bu Aydınlatma ve Rıza Metni’nin b) ve c)bentlerine tabi olarak işlenebilmekte ve aktarılabilmektedir.

e) Kişisel Veri Sahibinin Kanun’un 11. maddesinde Sayılan Hakları Kanun’un 11. maddesi uyarınca veri sahipleri,
• Kişisel veri işlenip işlenmediğini öğrenme,
• Kişisel verileri işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme,
• Kişisel verilerin işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme,
• Yurt içinde veya yurt dışında kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişileri bilme,
• Kişisel verilerin eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapılan işlemin kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme,
• Kanun ve ilgili diğer kanun hükümlerine uygun olarak işlenmiş olmasına rağmen, işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması hâlinde kişisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapılan işlemin kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme,
• İşlenen verilerin münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle kişinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme,
• Kişisel verilerin kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğraması hâlinde zararın giderilmesini talep etme
haklarına sahiptir.

Kişisel verilerimin ve işe alım görüşmeleri esnasında tarafınızla paylaşmış olduğum, özel nitelikli kişisel veriler kapsamına giren verilerimin işbu Aydınlatma ve Rıza Metni’nin imza tarihinden itibaren 5 (beş) yıl süre ile Şirket tarafından kurulan ortak veri tabanında, Şirket ve/veya Şirket tarafından tayin edilen veri işleyen tarafından tutulabileceğini, işlenebileceğini, kullanılabileceğini, aktarılabileceğini, aktarım yapılan kişi/kurumlar tarafından da işlenebileceğini, veri sahibi olarak haklarım konusunda, Kanun’un 11. maddesi kapsamında eksiksiz bir şekilde bilgilendirilmiş olduğumu kabul, beyan ve taahhüt ederim.