ABD-Çin Gerilimi Ticareti Sekillendiriyor

ABD-Çin gerilimi Houston'daki Çin Konsolosluğu'nun kapatılmasının talep edilmesiyle tırmanmaya devam ediyor. Gerilimin arkasındaki ana neden ise iki ülkenin dış ticaretinde Başkan Trump'ın ‘denkleşmek' istemesi. Ancak süreç finans piyasalarından, tedarik zincirlerine birçok alanı etkiliyor.
ABD-Çin arasında Houston’daki Çin Konsolosluğu’nun kapatılması talebiyle giderek yükselen tansiyon, küresel finans piyasalarından, dış ticarete, tedarik zincirlerinden COVID-19’la mücadeleye her alanda etki yaratıyor. Çin, Houston’da 72 saat verilerek yapılan çağrı geri çekilmezse misilleme yapmakla tehdit ediyor. ABD basınında karar öncesindeki gece boyunca konsolosluk bahçesinde kağıt yakıldığına ilişkin iddialar var.

ABD, 15 Ocak’ta ilk faz ticaret anlaşması imzaladığı Çin’i pandeminin başından bu yana krizi iyi yönetememekle suçluyor. Başkan Donald Trump, fikri mülkiyet hakları ihlallerinden, insan hakları ihlallerine her iddiasında, bazı Çinli şirketleri seçip hükümetin onayı olmadan iş yapılamayacak ‘kara listesine’ alıyor ve bu durum tüm küresel ticareti ilgilendiriyor. Her karar iki dev için büyük olsa da, bazı ülkeler için önemli kriz ve fırsatlar doğuruyor.

ABD'li aydınlatmacı üretimini Çin'den Endonezya'ya taşıyor

Bunun son örneklerinden biri yaptırımlara maruz kalmamak için üretimini Çin’den Endonezya’ya taşıyan ABD'li bir aydınlatmacı oldu. Alpan Lighting Produts, 14 milyon dolar yatırımla Endonezya'nın Orta Cava bölgesinde bir fabrika kuracaklarını ve 3 bin 500 kişi istihdam edeceğini duyurdu. South China Morning Post'ta yer alan habere göre, şirketten yapılan açıklamada bu kararın Xiamen fabrikasında yüzde 25 gümrük vergisine maruz kalmaları nedeniyle verildiği belirtildi. Endonezya'da ise bu oran ‘sıfır'. Devlet Başkanı Joko Widodo, bu gerilimden kaçmak isteyen tüm şirketlere ‘bürokrasisiz' giriş koşulları sağlanacağını, ucuz arazi, doğalgaz ve diğer hizmetlerle yatırımların kolaylaştırılmasını vadediyor.

Trump geldiğinden beri ikili ticareti 'denkleştirmek' istiyor

Tüm bu gelişmelerin kaynağında ise iki ülkenin ikili ticaretinde uzun bir süredir devam eden dengesizlik yatıyor. Trump’ın ABD’nin Çin’le olan ikili ticaretinde Çin’in ticaret fazlası haziran itibariyle 46,4 milyar doların üzerinde. 2018’den bu yana karşılıklı uygulanmaya başlayan çeşitli gümrük vergileri pandemiyle mücadele sürecinde iki ülkenin şirketlerine de büyük bir yük getiriyor. Öte yandan ABD’de ve dünyada birçok uzman ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’le gerilimi kasımda gerçekleşecek başkanlık seçimlerinin ana maddesi haline getirdiği değerlendirmesini yapıyor.

Virüsle başladı, Huawei, Hong Kong ve Sincan'la devam etti

Huawei konusunda Birleşik Krallık gibi güçlü müttefiklerine de Çin karşıtı adımlar artıran ABD, Tik-Tok’tan borsada işlem gören Çinli şirketlere yeni yasal düzenleme ve yasaklarla zorluk çıkartıyor. Çin Dışişleri Bakanlığı ise ABD tarafından yönlendirilen iddiaları her defasında yaptığı resmi açıklamaları kaynak göstererek reddediyor. Virüsün ardından Çin’in Özel İdari Bölgesi Hong Kong’a ilişkin de yaptırım kararları alan ABD, Hong Kong’un özel ticaret statüsünü de kaldırdığını açıklamıştı. Son olarak Sincan’da Uygurlar konusunda izlenen politikalar nedeniyle ABD 37 Çinli şirketin bulunduğu listeye 11 şirket daha ekledi. Bunlar arasında çok uluslu tekstil devlerine üretim yapan tekstilciler de bulunuyor.

ABD şimdi de ABD’de yaşamakta olan iki Çinli hacker’ı Çin adına 11 ülkeden aşı çalışmalarını çalmaya çalışmakla suçluyor.


Zayıf dolar pariteyi 1,16'ya yaklaştırdı

COVID-19 endişeleri ve ABD-Çin gerilimiyle dolar pandeminin pik noktası olan marttaki düzeylerine kadar gerilerken, ABD'de COVID-19 vakalarının artması ve Avrupa'da 750 milyar Euro'luk dev pakette uzlaşı sağlanması pariteyi de TSİ 17:07 itibariyle 18 ayın en yüksek düzeyi olan 1,1590 düzeyine kadar taşıdı.

Dolar endeksi dün gün içinde 9 Mart'ta gördüğü dip kapanış düzeyi olan 94,89'un da altına 94,82'ye kadar geriledi.

Altın, gümüş rekor tazeledi

Spot altının onsu önceki günkü rekorunu 1,865 dolar düzeyiyle tazelerken, COMEX altın 1,867 dolara yaklaştı. Ralliye katılan gümüş de dün spot piyasada yüzde 5'inde üzerinde yükselerek 23 doların da üzerine çıktı ve dört yıllık seyrinin yeni rekorunu gördü. COMEX gümüş ise TSİ 17:40 itibariyle gün içinde 23,35 dolara kadar yükselerek 2013'ten bu yana görmediği bir düzeyi görmüş oldu.


Kaynak: AA
Ventur Gumruk Musavirligi Tarafından Derlenmistir.

E-Mail ile Paylaş

e-mail ile paylaşımınız başarıyla tamamlanmıştır.

Diğer Haberler


AYDINLATMA VE RIZA METNİ

İşbu Aydınlatma ve Rıza Metni, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) uyarınca, VENTUR GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ ve DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ. (“Şirket”) tarafından veri sahiplerinden temin edilen kişisel verilerin ve özel nitelikli kişisel verilerin, işlenmesine ilişkin usul ve esaslara ilişkin olarak işe alım görüşmeleri esnasında veri sahiplerinin aydınlatılması ve aşağıda kapsam ve amaçlarla verilerin işlenmesine ilişkin rızalarının temini amacı ile düzenlenmiştir.

İşbu Aydınlatma ve Rıza Metni’nde kullanılan; “kişisel veri” kimliği belirli veya belirlenebilir gerçek kişiye (Çalışan Adayı’na) ilişkin her türlü bilgiyi, “kişisel verilerin işlenmesi” kişisel verilerin tamamen veya kısmen otomatik olan ya da herhangi bir veri kayıt sisteminin parçası olmak kaydıyla otomatik olmayan yollarla elde edilmesi, kaydedilmesi, depolanması, muhafaza edilmesi, değiştirilmesi, yeniden düzenlenmesi, açıklanması, aktarılması, devralınması, elde edilebilir hâle getirilmesi, sınıflandırılması ya da kullanılmasının engellenmesi gibi veriler üzerinde gerçekleştirilen her türlü işlemi, “özel nitelikli kişisel veri” kişinin (Çalışan Adayı’nın) ırkı, etnik kökeni, siyasi düşüncesi, felsefi inancı, dini, mezhebi veya diğer inançları, kılık ve kıyafeti, dernek, vakıf ya da sendika üyeliği, sağlığı, cinsel hayatı, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili verileri ile biyometrik ve genetik verilerini, ifade eder.

a) Veri Sorumlusu Hakkında Kişisel verileriniz ve işe alım görüşmeleri esnasında tarafımızla paylaşmış olduğunuz özel nitelikli kişisel veriler kapsamına giren verileriniz, Kanun kapsamında aşağıda belirtilen kapsam ve amaçlar ile Şirket tarafından işlenebilecektir. Kanun kapsamında Şirket veri sorumlusu olarak kabul edilmektedir.

b) Kişisel Verilerinizin İşlenme Amaçları Kişisel verileriniz ve işe alım görüşmeleri esnasında tarafımızla paylaşmış olduğunuz özel nitelikli kişisel veriler kapsamına giren verileriniz, Kanun’un 5 ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel verilerin işlenmesine ilişkin şartlara uygun olarak işlenmektedir. Kişisel verilerinizin ve işe alım görüşmeleri esnasında tarafımızla paylaşmış olduğunuz özel nitelikli kişisel veriler kapsamına giren verilerinizin işlenmesi amaçları tahdidi olmamak üzere: Şirket’in ve/veya grup şirketlerinin, bağlı şirketlerinin insan kaynakları politikalarının ve operasyonlarının yürütülmesi, insan kaynakları politikalarına uygun şekilde açık pozisyonlara uygun personel teminidir.

c) Kişisel Verilerinizin Aktarılması Kişisel verileriniz ve işe alım görüşmeleri esnasında tarafımızla paylaşmış olduğunuz özel nitelikli kişisel veriler kapsamına giren verileriniz, yukarıda b) bendinde belirtilen amaçların gerçekleştirilmesi ile sınırlı olmak üzere, Şirket’in grup şirketlerine, bağlı şirketlerine, hissedarlarına, iş ortaklarına, Kanun’un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen şartlara uygun olarak aktarılabilecek ve aktarım yapılan bu kuruluşlar tarafından da verileriniz işlenebilecektir.

d) Kişisel Veri Toplamanın Yöntemi ve Hukuki Sebebi Kişisel verileriniz ve işe alım görüşmeleri esnasında tarafımızla paylaşmış olduğunuz özel nitelikli kişisel veriler kapsamına giren verileriniz, bu formun veri sahibi olarak tarafınızca doldurulması ve/veya Şirketimize herhangi bir kanaldan iş başvurusu yapmanız halinde ilettiğiniz bilgi ve belgeler yoluyla toplanmaktadır. Yukarıda belirtilen hukuki sebeplerle toplanan kişisel verileriniz ve işe alım görüşmeleri esnasında tarafımızla paylaşmış olduğunuz özel nitelikli kişisel veriler kapsamına giren verileriniz, Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları ve amaçları kapsamında bu Aydınlatma ve Rıza Metni’nin b) ve c)bentlerine tabi olarak işlenebilmekte ve aktarılabilmektedir.

e) Kişisel Veri Sahibinin Kanun’un 11. maddesinde Sayılan Hakları Kanun’un 11. maddesi uyarınca veri sahipleri,
• Kişisel veri işlenip işlenmediğini öğrenme,
• Kişisel verileri işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme,
• Kişisel verilerin işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme,
• Yurt içinde veya yurt dışında kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişileri bilme,
• Kişisel verilerin eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapılan işlemin kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme,
• Kanun ve ilgili diğer kanun hükümlerine uygun olarak işlenmiş olmasına rağmen, işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması hâlinde kişisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapılan işlemin kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme,
• İşlenen verilerin münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle kişinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme,
• Kişisel verilerin kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğraması hâlinde zararın giderilmesini talep etme
haklarına sahiptir.

Kişisel verilerimin ve işe alım görüşmeleri esnasında tarafınızla paylaşmış olduğum, özel nitelikli kişisel veriler kapsamına giren verilerimin işbu Aydınlatma ve Rıza Metni’nin imza tarihinden itibaren 5 (beş) yıl süre ile Şirket tarafından kurulan ortak veri tabanında, Şirket ve/veya Şirket tarafından tayin edilen veri işleyen tarafından tutulabileceğini, işlenebileceğini, kullanılabileceğini, aktarılabileceğini, aktarım yapılan kişi/kurumlar tarafından da işlenebileceğini, veri sahibi olarak haklarım konusunda, Kanun’un 11. maddesi kapsamında eksiksiz bir şekilde bilgilendirilmiş olduğumu kabul, beyan ve taahhüt ederim.