Alışverişe Sessiz Dönüş

11 Mayıs’ta kısmi açılış yapan alışveriş merkezleri, normalleşmenin kafe, restoran ve spor salonlarını da kapsaması ile dün geniş katılımlı açılışını gerçekleştirdi. Ancak AVM’ler ilk günü tenha geçirdi. Canlanmanın iki haftayı bulacağı öngörülüyor.
Dün itibari ile AVM’ler, hazır giyim markaları, kafe ve restoranlar, spor salonları kapılarını geniş katılımlı olarak açtı. 11 Mayıs tarihinde yüzde 60'ı açılan AVM’ler, pandemi öncesi ciroların yüzde 40’ına ulaşırken, markalarda ise bu oran yüzde 25’te kaldı. Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği Başkanı Hüseyin Altaş, daha önce sokağa çıkma yasakları ve markaların tam olarak kapılarını açmaması nedeni ile cirolarda pandemi öncesine göre yüzde 40’ta kaldıklarını, kafe ve restoranların açılması ile birlikte bu oranda artış beklediklerini ancak oran konusunda ilk haftanın belirleyici olacağını söyledi.

Hazır giyimde ihtiyaç odaklı ziyaret

Hazır giyim markaları ise yine sosyal mesafe, maske, ve sınırlı sayıda ziyaretçi gibi uygulamalar ile müşteri kabul etti. Bundan sonraki dönemde sınırlı sayıda ziyaretçi alan markalarda bu düşüş cirolara da yansıdı. Bir markanın şubesinde görev yapan mağaza sorumlusu, “Müşterilerde pandemi öncesinde düşüş var. Gelenler de hızlıca ihtiyacını alıp gidiyor” dedi.

Markalar pandemi öncesinin yüzde 25’inde kaldı

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) üyesi 409 marka, 70 bine yakın şubesinin yüzde 14’ünü daha önce açmıştı. BMD Başkanı Sinan Öncel, hazırlıklarını tamamlayan diğer markaların da kapılarını açtığını belirterek, bundan sonraki dönemde gerek sosyal mesafe kuralı gerekse düşük talep nedeni ile cirolarda pandemi öncesi rakamlara ulaşmanın zaman alacağını belirtti. Öncel, daha önce açılış yapan BMD üyesi markaların hali hazırda pandemi öncesi cirolarının yüzde 25’ine ulaştığı bilgisini verdi.

Kapılarını dün itibari ile açan AVM’ler, sosyal mesafe, ateş ölçme, maske gibi uygulamalar ile ziyaretçi kabul etmeye başladı. Ancak ziyaretçi sayıları çoğu AVM’de pandemi öncesinin yüzde 20’si gibi oranlarda kaldı.

Yemek katları tenha hareketlenme 2 haftayı bulur

Ziyaretçiler, daha çok hedef odaklı olarak ihtiyaçlarını almaya ve hızlıca çıkmaya yönelik eğilim gösterdi. Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği Başkanı Ramazan Bingöl, AVM’lerde açılış oranının yüzde 50’de kaldığını, cadde restoran ve kafelerinin ise yüzde 100’e yakının açıldığını söyledi. Pandemi öncesine göre AVM’lerde açılan restoran ve cafelerde yüzde 80 düşüş olduğunu belirten Bingöl, caddelerde ise bu oranın yüzde 40’larda olduğunu belirtti. Bingöl, “Kimi AVM’de yeme içme alanlarının yüzde 90’ı açılmadı. 15 gün içinde tamamının açılmasını bekliyoruz” dedi.

Dünyanın ilk AVM’si Kapalıçarşı 3 ay sonra törenle açıldı

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 24 Mart’ta geçici olarak kapatılan Tarihi Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı dün itibari ile yeniden hizmet vermeye başladı. Açılışı gerçekleştiren İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, daha önce salgın dolayısıyla “Evde kal” dediklerini ancak artık işe güce dönme zamanı olduğunu belirtti. Yerlikaya, “Üretim, hizmet sektörü, Kapalıçarşımız az sonra Mısır Çarşımız, AVM’lerimiz esnafımız, zanaatkarımız, sanayicimiz hepimiz kurallara riayet edeceğiz, birbirimizle yardımlaşacağız ama işimize döneceğiz. Bu üç aya yakın zamandır ekonomik olarak yavaşladık ancak yine bulunduğu yerden hızla kalkacak, sizlerin el birliğiyle yürek birliğiyle tekrar ekonomimizi dinamik hale getireceğiz” diye konuştu. Vali Yerlikaya, her iki çarşıda da Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği tedbirlerin en üst düzeyde uygulanacağını belirtti. Törene, Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan, Kapalıçarşı Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kurtulmuş ve çok sayıda esnaf katıldı.

Markalar pandemi öncesi ciro için temmuzu bekliyor

AYAYDIN HAREKETİ TEMMUZDA BEKLİYOR
Daha önce cadde mağazalarını, dün itibari ile de AVM mağazalarını açan Ayaydın & Miroglio Group’un Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın, geçen ay mağazalarının sokağa çıkma yasakları gibi nedenler ile 11 gün açık kaldığını, bu sürede de pandemi öncesi satışların yüzde 10’una ancak ulaşabildiklerini söyledi. Dün itibari ile de AVM mağazalarını açtıklarını anlatan Ayaydın, “Biz zaten bir satış olmasını beklemiyorduk. Bu haftanın genelinde de beklemiyoruz. 1 Temmuz itibari ile işler yoluna girer diye bekliyoruz” dedi.

DEFACTO: ZİYARETÇİ SAYISI DÜŞTÜ SEPETTEKİ SAYI ARTTI
Mayıs ayının ilk haftası cadde mağazalarını açan DeFacto’da ise dün itibari ile AVM mağazalarının tamamı açıldı. DeFacto CEO’su İhsan Ateş, “Cadde mağazalarımız açıldığı hafta, geçen sene aynı dönemde elde edilen cironun yüzde 75’ini yakaladı. 11 Mayıs’ta açılan üstü açık AVM’lerdeki mağazalarımız, geçen yıl aynı dönemde ede edilen cirodan yüzde 5 eksik ciro yaptı. Biz ise neredeyse ikinci hafta geçen yılki ciromuzu yakaladık. Müşteri sayısı, bir başka ifadeyle trafik düştü ama sepetteki ürün sayısı arttı. Yüzde 50 müşteri azaldı ama gelen müşteri ürün satın alıyor. Gezmeye değil, ihtiyacını almaya geliyor. Hatta önceden bir müşteri 3 parça ürün alıyorsa şimdi 4-5 parça ürün alıyor” dedi.

LC WAİKİKİ: KONUŞMAK İÇİN ERKEN DÜŞÜŞ YÜZDE 25
LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, sokağa çıkma yasakları ve saat sınırlaması nedeni ile cirolarda yüzde 25-30 düşüş yaşadıklarını söyledi. Dün açılan mağazalar için konuşmunın erken olduğunu belirten Küçük, pandemi sonrası rakamların ise en erken temmuz ile birlikte görülebileceğini belirtti.


Kaynak:AA
Ventur Gumruk Musavirligi Tarafından Derlenmistir.

E-Mail ile Paylaş

e-mail ile paylaşımınız başarıyla tamamlanmıştır.

Diğer Haberler


AYDINLATMA VE RIZA METNİ

İşbu Aydınlatma ve Rıza Metni, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) uyarınca, VENTUR GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ ve DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ. (“Şirket”) tarafından veri sahiplerinden temin edilen kişisel verilerin ve özel nitelikli kişisel verilerin, işlenmesine ilişkin usul ve esaslara ilişkin olarak işe alım görüşmeleri esnasında veri sahiplerinin aydınlatılması ve aşağıda kapsam ve amaçlarla verilerin işlenmesine ilişkin rızalarının temini amacı ile düzenlenmiştir.

İşbu Aydınlatma ve Rıza Metni’nde kullanılan; “kişisel veri” kimliği belirli veya belirlenebilir gerçek kişiye (Çalışan Adayı’na) ilişkin her türlü bilgiyi, “kişisel verilerin işlenmesi” kişisel verilerin tamamen veya kısmen otomatik olan ya da herhangi bir veri kayıt sisteminin parçası olmak kaydıyla otomatik olmayan yollarla elde edilmesi, kaydedilmesi, depolanması, muhafaza edilmesi, değiştirilmesi, yeniden düzenlenmesi, açıklanması, aktarılması, devralınması, elde edilebilir hâle getirilmesi, sınıflandırılması ya da kullanılmasının engellenmesi gibi veriler üzerinde gerçekleştirilen her türlü işlemi, “özel nitelikli kişisel veri” kişinin (Çalışan Adayı’nın) ırkı, etnik kökeni, siyasi düşüncesi, felsefi inancı, dini, mezhebi veya diğer inançları, kılık ve kıyafeti, dernek, vakıf ya da sendika üyeliği, sağlığı, cinsel hayatı, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili verileri ile biyometrik ve genetik verilerini, ifade eder.

a) Veri Sorumlusu Hakkında Kişisel verileriniz ve işe alım görüşmeleri esnasında tarafımızla paylaşmış olduğunuz özel nitelikli kişisel veriler kapsamına giren verileriniz, Kanun kapsamında aşağıda belirtilen kapsam ve amaçlar ile Şirket tarafından işlenebilecektir. Kanun kapsamında Şirket veri sorumlusu olarak kabul edilmektedir.

b) Kişisel Verilerinizin İşlenme Amaçları Kişisel verileriniz ve işe alım görüşmeleri esnasında tarafımızla paylaşmış olduğunuz özel nitelikli kişisel veriler kapsamına giren verileriniz, Kanun’un 5 ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel verilerin işlenmesine ilişkin şartlara uygun olarak işlenmektedir. Kişisel verilerinizin ve işe alım görüşmeleri esnasında tarafımızla paylaşmış olduğunuz özel nitelikli kişisel veriler kapsamına giren verilerinizin işlenmesi amaçları tahdidi olmamak üzere: Şirket’in ve/veya grup şirketlerinin, bağlı şirketlerinin insan kaynakları politikalarının ve operasyonlarının yürütülmesi, insan kaynakları politikalarına uygun şekilde açık pozisyonlara uygun personel teminidir.

c) Kişisel Verilerinizin Aktarılması Kişisel verileriniz ve işe alım görüşmeleri esnasında tarafımızla paylaşmış olduğunuz özel nitelikli kişisel veriler kapsamına giren verileriniz, yukarıda b) bendinde belirtilen amaçların gerçekleştirilmesi ile sınırlı olmak üzere, Şirket’in grup şirketlerine, bağlı şirketlerine, hissedarlarına, iş ortaklarına, Kanun’un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen şartlara uygun olarak aktarılabilecek ve aktarım yapılan bu kuruluşlar tarafından da verileriniz işlenebilecektir.

d) Kişisel Veri Toplamanın Yöntemi ve Hukuki Sebebi Kişisel verileriniz ve işe alım görüşmeleri esnasında tarafımızla paylaşmış olduğunuz özel nitelikli kişisel veriler kapsamına giren verileriniz, bu formun veri sahibi olarak tarafınızca doldurulması ve/veya Şirketimize herhangi bir kanaldan iş başvurusu yapmanız halinde ilettiğiniz bilgi ve belgeler yoluyla toplanmaktadır. Yukarıda belirtilen hukuki sebeplerle toplanan kişisel verileriniz ve işe alım görüşmeleri esnasında tarafımızla paylaşmış olduğunuz özel nitelikli kişisel veriler kapsamına giren verileriniz, Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları ve amaçları kapsamında bu Aydınlatma ve Rıza Metni’nin b) ve c)bentlerine tabi olarak işlenebilmekte ve aktarılabilmektedir.

e) Kişisel Veri Sahibinin Kanun’un 11. maddesinde Sayılan Hakları Kanun’un 11. maddesi uyarınca veri sahipleri,
• Kişisel veri işlenip işlenmediğini öğrenme,
• Kişisel verileri işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme,
• Kişisel verilerin işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme,
• Yurt içinde veya yurt dışında kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişileri bilme,
• Kişisel verilerin eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapılan işlemin kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme,
• Kanun ve ilgili diğer kanun hükümlerine uygun olarak işlenmiş olmasına rağmen, işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması hâlinde kişisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapılan işlemin kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme,
• İşlenen verilerin münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle kişinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme,
• Kişisel verilerin kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğraması hâlinde zararın giderilmesini talep etme
haklarına sahiptir.

Kişisel verilerimin ve işe alım görüşmeleri esnasında tarafınızla paylaşmış olduğum, özel nitelikli kişisel veriler kapsamına giren verilerimin işbu Aydınlatma ve Rıza Metni’nin imza tarihinden itibaren 5 (beş) yıl süre ile Şirket tarafından kurulan ortak veri tabanında, Şirket ve/veya Şirket tarafından tayin edilen veri işleyen tarafından tutulabileceğini, işlenebileceğini, kullanılabileceğini, aktarılabileceğini, aktarım yapılan kişi/kurumlar tarafından da işlenebileceğini, veri sahibi olarak haklarım konusunda, Kanun’un 11. maddesi kapsamında eksiksiz bir şekilde bilgilendirilmiş olduğumu kabul, beyan ve taahhüt ederim.