İş Dünyası: Kriz de var Fırsat da

İş Dünyası: Kriz de var Fırsat da

Erken seçim tartışmalarının gündeme gelmemesini isteyen Anadolu İş dünyası temsilcileri, “İktidar veya muhalefet kim seçimi gündeme getirirse vebali boynuna. Türkiye’nin gündemi artık ekonomi olmalı ve kalıcı adımlar atılmalı” mesajını verdi.
Kayseri Sanayi Odası’nın (KAYSO) meclis toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, İstanbul seçimini kazanan Ekrem İmamoğlu’nu tebrik ederek, iktidar ve muhalefete 4 yıl geçecek seçimsiz dönem için uyarıda bulundu. Kayseri Valisi Şehmus Günaydın'ın da konuk olduğu toplantıda, son beş yılda çok sayıda seçim yapıldığını ve son seçimin de 23 Haziran’da tamamlandığını dile getiren Büyüksimitci, “Artık 4 yıl net seçimsiz dönem yaşayacağımızı umuyorum. Türkiye’nin artık yeni bir seçimle uğraşacak zamanı yok. İktidar veya muhalefet tarafından herhangi bir şekilde seçim gündeme getirilirse vebali boyunlarınadır” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ay sonunda yapılması planlanan ziyaretlerinden de olumlu sonuçlar beklediklerini kaydeden Büyüksimitci, “Artık herkesin konuştuğu bir takım problemlerimiz var. Amerika ve sınır ülkelerimizle olan bu sıkıntılarımızı hep birlikte odaklanarak çözeceğimize inanıyorum” diye konuştu.

“Amerika pazarına ağırlık vermemiz gerekiyor”

Büyüksimitci, döviz, enflasyon, yüksek faiz oranları ve işsizliğin sanayi ve ticaret şirketleri ile halkı zorlamaya devam ettiğini vurguladı. İlerleyen süreçte Avrupa ve Amerika’nın faiz indirimi ve parasal gevşeme yapacağına ilişkin önemli emareler olduğuna işaret eden Büyüksimitci, şu değerlendirmede bulundu: “Türkiye ve dünyadaki ekonomistler bu konuda net görüşler bildiriyor.

Türkiye’nin bu dönemdeki en büyük sıkıntısı dış kaynağı ucuza bulabilmek. Çünkü Türkiye’nin borcunun çevrilebilir olduğunu ve bu konuda panik yapılmaması gerektiğini her fırsatta söylüyoruz. Avrupa ve Amerika’da alınan kararların da Türkiye için olumlu olacağını düşünüyoruz. Önümüzdeki bir yıllık sürede yaklaşık 177 milyar dolar civarında dış borç yükümlülüğümüz var. Bu kesinlikle olacağına inandığımız parasal gevşeme ve faizin düşmesi ile Türkiye’nin kolayca atlatabileceği bir durum. Bizim bir avantajımızda borçlarımızın dolar, gelirlerimizin ise euro ile olması. Şu anda ilk olarak Amerika Merkez Bankası’nın harekete geçeceği varsayılıyor. Dolayısıyla paritede euro lehine bir durum oluşması söz konusu. Bu durum bize pozitif olarak yansıyacaktır. Avrupa’da Amerika’ya göre daha çok hissedilen bir durgunluk ve küçülme var gibi gözüküyor. Bu durumda bizim ihracat için Avrupa dışında farklı pazarlara, özellikle tüketim alışkanlığı çok yüksek olan Amerika pazarına ağırlık vermemiz gerekiyor.”

“Amerika ve Avrupa’daki parasal gevşeme Türkiye için sıcak para mesajı olabilir”

KAYSO Meclis Başkanı Abidin Özkaya ise Amerika’nın faiz artırım kararlarından vazgeçiyor gibi gözükmesi ve hatta faiz düşürme kararı, hemen akabinde Avrupa Merkez Bankası’nın parasal genişlemeye devam edeceğini göstermesini Türkiye için çok önemli bulduğunu söyledi. Bunun bir fırsat yaratacağını ve sanayicilerin bu konuyu biraz değerlendirmesini isteyen Özkaya, “Amerika ve Avrupa’daki parasal gevşeme, Türkiye ve gelişmekte olan diğer ülkeler için sıcak para mesajı olabilir. Önümüzdeki süreçte Amerika Merkez Bankası’nın faizleri artırmaması ve Avrupa Merkez Bankası’nın da genişleme politikası nispeten faizlerin düşmesine, kurların stabil olmasına katkıda bulunacaktır. Önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde finansa erişimde belki biraz daha kolaylık ve düşük faiz görebiliriz. Sanayiciler olarak bu sıcak para döneminde geçmişteki hatalarımızı gözden geçirip tekrar aynı hatalara düşmemeli ve bu dönemi iyi kullanmalıyız. Bir takım atıl duran varlıklarımızı da aktiflere çevirmek, pasif taraftaki borçlarımızı azaltmakta faydalı olacaktır” ifadelerini kullandı.

Faiz indirim sinyali Türkiye için fırsat olabilir

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanvekili İbrahim Gökçüoğlu, ülkenin gündeminin artık ekonomi olması gerektiğini dile getirdi. Türkiye gibi gelişmekte olan ve sorunları derinleşen bir ülkenin son 2.5 yılda 4 seçim yapmasının, neredeyse her 6.5 ayda bir yapılan seçim propagandalarının ülke kaynaklarının boşa harcanması anlamına geldiğini ifade eden Gökçeoğlu, “6. ayın son haftasındayız, hala seçim gündeminden çıkamadık. Üstüne erken seçim söylemleri yoğunlaşıyor. Oysa ki siyasi, sosyal, ekonomik o kadar çözüm bekleyen konumuz var ki. Artık konuşma değil, hizmet zamanı. Söylemekten yorulduk ama bir kez daha altını çizelim. Türkiye’nin gündemi artık ekonomi olmalı ve kalıcı adımlar atılmalı. Özellikle de son FED ve Avrupa Merkez Bankası’nın faiz indirimi sinyali vermesi, belki de ülkemiz için bir fırsat. ABD ile yaşanan S400 gerginliği, Doğu Akdeniz’de yaşanan doğalgaz ve petrol arama gerginliği süreci de çok iyi yönetilmeli” dedi. Türkiye yerel seçimlere odaklanmışken, küresel ekonomide de ciddi gelişmeler olduğunu hatırlatan Gökçüoğlu, “ABDÇin ticaret savaşının akıbeti, 28-29 Haziran G-20 Zirvesi’nde yapılacak görüşmelere bağlı. Çin-İngiltere yakınlaştı ve karşılıklı diyalogları arttı. G20 maliye bakanları toplantısında Facebook, Google, Amazon gibi teknoloji devlerinin vergilendirilmesinde uzlaşıldı. ABD, İran’ın petrokimya sektörüne yönelik yeni yaptırımları yürürlüğe koydu. Dünya Bankası ve Fitch küresel büyüme beklentisini aşağı çekti. FED ve Avrupa Merkez Bankası faizleri sabit tuttu, indirim sinyali verdi. Brexit çıkmazında İngiltere Başbakanı May istifa etti. Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi anlaşması yürürlüğe girdi. AB Komisyon Raporu’nda Türkiye için AB üyelik sürecinin durma noktasına geldiği, yeni fasılların açılmasının veya açılan fasılların kapanmasının söz konusu olmadığı belirtildi. Facebook tarafından kripto para Libra tanıtıldı” diye konuştu.

Kaynak:AA
Ventur Gumruk Musavirligi Tarafından Derlenmistir.

 

E-Mail ile Paylaş

e-mail ile paylaşımınız başarıyla tamamlanmıştır.

Diğer Haberler


AYDINLATMA VE RIZA METNİ

İşbu Aydınlatma ve Rıza Metni, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) uyarınca, VENTUR GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ ve DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ. (“Şirket”) tarafından veri sahiplerinden temin edilen kişisel verilerin ve özel nitelikli kişisel verilerin, işlenmesine ilişkin usul ve esaslara ilişkin olarak işe alım görüşmeleri esnasında veri sahiplerinin aydınlatılması ve aşağıda kapsam ve amaçlarla verilerin işlenmesine ilişkin rızalarının temini amacı ile düzenlenmiştir.

İşbu Aydınlatma ve Rıza Metni’nde kullanılan; “kişisel veri” kimliği belirli veya belirlenebilir gerçek kişiye (Çalışan Adayı’na) ilişkin her türlü bilgiyi, “kişisel verilerin işlenmesi” kişisel verilerin tamamen veya kısmen otomatik olan ya da herhangi bir veri kayıt sisteminin parçası olmak kaydıyla otomatik olmayan yollarla elde edilmesi, kaydedilmesi, depolanması, muhafaza edilmesi, değiştirilmesi, yeniden düzenlenmesi, açıklanması, aktarılması, devralınması, elde edilebilir hâle getirilmesi, sınıflandırılması ya da kullanılmasının engellenmesi gibi veriler üzerinde gerçekleştirilen her türlü işlemi, “özel nitelikli kişisel veri” kişinin (Çalışan Adayı’nın) ırkı, etnik kökeni, siyasi düşüncesi, felsefi inancı, dini, mezhebi veya diğer inançları, kılık ve kıyafeti, dernek, vakıf ya da sendika üyeliği, sağlığı, cinsel hayatı, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili verileri ile biyometrik ve genetik verilerini, ifade eder.

a) Veri Sorumlusu Hakkında Kişisel verileriniz ve işe alım görüşmeleri esnasında tarafımızla paylaşmış olduğunuz özel nitelikli kişisel veriler kapsamına giren verileriniz, Kanun kapsamında aşağıda belirtilen kapsam ve amaçlar ile Şirket tarafından işlenebilecektir. Kanun kapsamında Şirket veri sorumlusu olarak kabul edilmektedir.

b) Kişisel Verilerinizin İşlenme Amaçları Kişisel verileriniz ve işe alım görüşmeleri esnasında tarafımızla paylaşmış olduğunuz özel nitelikli kişisel veriler kapsamına giren verileriniz, Kanun’un 5 ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel verilerin işlenmesine ilişkin şartlara uygun olarak işlenmektedir. Kişisel verilerinizin ve işe alım görüşmeleri esnasında tarafımızla paylaşmış olduğunuz özel nitelikli kişisel veriler kapsamına giren verilerinizin işlenmesi amaçları tahdidi olmamak üzere: Şirket’in ve/veya grup şirketlerinin, bağlı şirketlerinin insan kaynakları politikalarının ve operasyonlarının yürütülmesi, insan kaynakları politikalarına uygun şekilde açık pozisyonlara uygun personel teminidir.

c) Kişisel Verilerinizin Aktarılması Kişisel verileriniz ve işe alım görüşmeleri esnasında tarafımızla paylaşmış olduğunuz özel nitelikli kişisel veriler kapsamına giren verileriniz, yukarıda b) bendinde belirtilen amaçların gerçekleştirilmesi ile sınırlı olmak üzere, Şirket’in grup şirketlerine, bağlı şirketlerine, hissedarlarına, iş ortaklarına, Kanun’un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen şartlara uygun olarak aktarılabilecek ve aktarım yapılan bu kuruluşlar tarafından da verileriniz işlenebilecektir.

d) Kişisel Veri Toplamanın Yöntemi ve Hukuki Sebebi Kişisel verileriniz ve işe alım görüşmeleri esnasında tarafımızla paylaşmış olduğunuz özel nitelikli kişisel veriler kapsamına giren verileriniz, bu formun veri sahibi olarak tarafınızca doldurulması ve/veya Şirketimize herhangi bir kanaldan iş başvurusu yapmanız halinde ilettiğiniz bilgi ve belgeler yoluyla toplanmaktadır. Yukarıda belirtilen hukuki sebeplerle toplanan kişisel verileriniz ve işe alım görüşmeleri esnasında tarafımızla paylaşmış olduğunuz özel nitelikli kişisel veriler kapsamına giren verileriniz, Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları ve amaçları kapsamında bu Aydınlatma ve Rıza Metni’nin b) ve c)bentlerine tabi olarak işlenebilmekte ve aktarılabilmektedir.

e) Kişisel Veri Sahibinin Kanun’un 11. maddesinde Sayılan Hakları Kanun’un 11. maddesi uyarınca veri sahipleri,
• Kişisel veri işlenip işlenmediğini öğrenme,
• Kişisel verileri işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme,
• Kişisel verilerin işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme,
• Yurt içinde veya yurt dışında kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişileri bilme,
• Kişisel verilerin eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapılan işlemin kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme,
• Kanun ve ilgili diğer kanun hükümlerine uygun olarak işlenmiş olmasına rağmen, işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması hâlinde kişisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapılan işlemin kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme,
• İşlenen verilerin münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle kişinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme,
• Kişisel verilerin kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğraması hâlinde zararın giderilmesini talep etme
haklarına sahiptir.

Kişisel verilerimin ve işe alım görüşmeleri esnasında tarafınızla paylaşmış olduğum, özel nitelikli kişisel veriler kapsamına giren verilerimin işbu Aydınlatma ve Rıza Metni’nin imza tarihinden itibaren 5 (beş) yıl süre ile Şirket tarafından kurulan ortak veri tabanında, Şirket ve/veya Şirket tarafından tayin edilen veri işleyen tarafından tutulabileceğini, işlenebileceğini, kullanılabileceğini, aktarılabileceğini, aktarım yapılan kişi/kurumlar tarafından da işlenebileceğini, veri sahibi olarak haklarım konusunda, Kanun’un 11. maddesi kapsamında eksiksiz bir şekilde bilgilendirilmiş olduğumu kabul, beyan ve taahhüt ederim.