REACH e Verilecek Teşvikle Kimya İhracatı İkiye Katlanır

REACH e Verilecek Teşvikle Kimya İhracatı İkiye Katlanır

İhracatta ikinci sektör olan kimyacılar, AB’ye kimyasal ürün ihraç eden firmalara getirilen ve madde başına 40 bin eurodan fazla ek maliyet getiren REACH kayıt zorunluluğunun rekabet güçlerini azalttığını vurguluyor.
Yıllık 16 milyar doları aşan yurtdışı satış hacmiyle ihracatta ilk üç sektör arasında yer alan, bu yıl ise otomotivden sonra ikinci sıraya yükselen kimyacılar, hükümetten REACH/KKDİK desteği bekliyor.

AB’ye kimyasal ürün ihraç eden firmalara getirilen REACH kayıt zorunluluğunun ihracatçıya madde başına 40 bin eurodan fazla ek maliyet getirdiğini ve rekabet güçlerinin azaldığını vurgulayan sektör temsilcileri, bu konuda teşvik verilmesi durumunda 7 milyar dolara yaklaşan Avrupa kimya ihracatının çok kısa sürede ikiye katlanabileceğini savunuyor. Kimyacılar, bakanlıkların onayıyla temin edilebilecek belgelendirme teşviği ve birlik bünyesinde oluşturulacak ‘aracı ihracatçı’ formülü ile maliyetlerinin minimuma indirilmesini talep ediyor.

16. Dış Yatırımlar Paneli yapıldı
Düsseldorf, Köln, Duisburg, Essen şehirlerinin de içinde bulunduğu Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’nin Ekonomik Kalkınma Ajansı olan NRW Invest Türkiye ve DÜNYA gazetesi işbirliğinde düzenlenen 16. Türk Dış Yatırımları Paneli’nde Türk kimya sektörünün Almanya ve bu ülkeye yakın bölgelerdeki yeni yatırım fırsatları masaya yatırıldı. DÜNYA Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ’ın moderatörlüğünü yaptığı toplantıya NRW temsilcilerinin yanı sıra İKMİB Başkanı Adil Pelister, ChemCologne Müdürü Daniel Wauben, REACH Global Services (RGS) Genel Müdürü Ahmet Ecmel Yorgancı, NEDEX Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Beliğ Ünlüer ve MKS DevO Kimya’nın kurucusu Korgün Şengün katıldı. Almanya, kimya sektöründe dünyanın en önemli ülkelerinden biri. Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti ise kimya sektöründe 16 eyalet arasında 5. sırada. Almanya’nın Henkel gibi kimyada en yüksek ciroya sahip 3 şirketi bu bölgede bulunuyor. NRW Invest Germany CEO’su Petra Wassner ve NRW Invest Türkiye Müdürü Adem Akkaya yaptıkları tanıtımda bölgenin Türk kimya sektörü temsilcileri için bölgenin büyük fırsatlar sunduğunu belirtti. Toplantının en önemli gündemi ise 1 Haziran 2007’de yürürlüğe giren REACH yönetmeliğinin sektöre getirdiği ek maliyetler ve zorluklar oldu. AB’de üretilen ve AB pazarına ithal edilen kimyevi maddelerin kayıt, değerlendirme ve izin prosedürlerini yeniden belirleyen REACH, AB’ye kimyasal ürün ihraç eden ülkelerin firmalarına da ek maliyetler ve yükümlülükler getiriyor.

Kurtuluş katma değerli üründe
Toplantıda söz alan İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Başkanı Adil Pelister, Türkiye’nin ve kimya firmalarının kurtuluşunun katma değerli ürün ihracatından geçtiğine vurgu yaprak, “Bizim cari açığı azaltıcı katma değerli ürün ihracatına odaklanmamız lazım. Bunu sağlayacak önem konulardan biri de katma değerli ihracata verilecek teşvikler. Devlet yatırım konusunda teşvik verdiği gibi belgelendirme konusunda da teşvik verebilir. Madde başına ise 40 bin euroya kadar çıkabilen REACH masrafında bakanlıkların onayıyla temin edilebilecek teşvikler maliyetleri düşüreceği için ihracatımız da önemli oranda hızlanacak” dedi. Pelister, REACH konusunda RSG ile iyi bir işbirliği yaptıklarının da altını çizdi.

İhracat taahhüdü ile destek
MKS DevO Kimya kurucusu Korgün Şengün, Türkiye’nin bu dönemde ihracata ihtiyacı olduğunun çok açık olduğunu belirterek, REACH’in ihracatçıya firmasına göre 100 bin euroya varan ek maliyet getirdiğini dile getirerek, bu konuda hükümetten teşvik beklediklerini söyledi. Şengün, “Devlet bu kapsamda ihracat taahhüdü ile REACH desteği verebilir. Devlet bunu verdiği anda Türkiye’nin Avrupa’ya ihracatı ikiye katlanır” dedi. RGS ile çalışmaktan memnun olduklarının da altını çizen Şengün, “RGS olmasa bu maliyet bu iki katına çıkardı. RGS bunu bir havuz yapar ve ihracatı oranın üstünden yaparsa biz çok ciddi tasarruf sağlamış oluruz ve ihracatımız katlanır” dedi.

10 yıldır külfet yaratıyor
Türk kimya sektörünün 10 yıldır AB REACH mevzuatının teknik ve mali külfetini taşıdığına dikkat çeken REACH Global Services (RGS) Genel Müdürü Ahmet Ecmel Yorgancı ise 2017’de Türkiye’de yürürlüğe giren KKDİK ile bu işlem ve masrafların yeniden devreye gireceğini, dolayısıyla mükerrer çalışmaların söz konusu olacağını dile getirdi. KKDİK mevzuatı ile REACH mevzuatlarını birbirine eşit kabul ettirmenin daha faydalı olacağını, Türkiye’de kayıtlı olan bir maddenin AB’de serbest dolaşımının sağlanması gerektiğini belirten Yorgancı, “AB’de Bayer için de aynı külfet söz konusu. Onlar da AB’de bir masrafta bulundular ve Türkiye’de ikinci kez kayıt yapıyorlar. Dolayısıyla bu çifte durumu engellememiz lazım” dedi. Yorgancı, ayrıca 1995 yılında imzalanan Gümrük Birliği anlaşmasının bugünün şartlarını karşılamadığını belirterek, “Gümrük Birliği anlaşmamız zaman aşımına uğradı.21.Yüzyılın globalleşme ve entegrasyon koşullarını hiçbir şekilde yansıtmıyor. Bu nedenle birinci önceliğimiz Gümrük Birliği’nin modernizasyonu olmalı” dedi.

Yeni müracaatlar daha pahalı
Toplantıda ‘Made in Turkey’ damgasının öneminin altını çizen NEDEX Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Beliğ Ünlüer de “Türkiye’nin imajını geliştirmek zorundayız. Çin ya da Hindistan değiliz, ucuz olamayız. Ancak kalitede de henüz yeterli değiliz. Önce hayal kuracağız. O hayal bizi motive edecek. Motivasyon bizi cesaretlendirecek ve inancımız artacak. İnandıkça da yapacağız. Yarı mamulü de hammaddeyi de kendimiz yapmalıyız. Yapılamayacak hiçbir şey yok. Kimya sektörünün büyük bir bölümü Türkiye’ye kayacak. Almanya, ‘bizim ihtiyacımız kalmayan kısımlarda sizinle çalışacağız’ diyor. Hadi hep birlikte öğrenelim ve yapalım” dedi. Ünlüer, REACH konusunda ise şu değerlendirmeyi yaptı: “REACH, tartışmasız Avrupalı üreticilerin korunması için çıkarılmış bir konu. Firmalara çok ciddi oranlarda maliyet getiriyor. Özellikle yeni kurulan şirketler ve yeni ürünlerle ilgili. Geçmişten gelenler çok uygun bir şekilde dertlerini çözdü ancak, bundan sonra yapılacak her müracaat çok pahalı olacak.”

Türkiye, NRW’ye en fazla yatırım yapan 2. ülke
● NRW Invest Germany CEO’su Petra Wassner, toplantıda yaptığı konuşmasında Türk yatırımcıların Almanya için önemine vurgulayarak, “Eyaletimizde 400’ü aşkın Türk firması var. Sadece 2017’de 47 Türk şirketi bölgemize yatırım yaptı. Mevcut şirketler de yatırımını artırdı. 2017’ye göre Türk yatırım hacmi yüzde 30 büyüdü. Bu kadar hızlı bir büyüme aklımıza gelmezdi. Bölgeye yapılan yabancı yatırımda Türkiye, Çin’den sonra 2. sırada” dedi. Wassner, “NRW olarak Türkiye’de 10. yılımız. İyi ki burada ofis açtık ve birlikler oluşturduk. DÜNYA Gazetesi ile yaptığımız işbirliği olağanüstü önemli. Bu iş birliği sayesinde ekonomik ilişkiler kurduk. 10 yıldır her yıl ortalama iki panel düzenleyerek çok başarılı işlere imza attık” diye konuştu. Hakan Güldağ da 2008’de başlayan bu toplantıların Türk yatırımcılar için önemine değinerek , “Türk sermayesinin dışarıya yatırımı konusunda doğru yönlendirme yapmak bu işe başladığımız zaman son derece önemliydi. Ülke yatırımcılarımızın yurtdışına yatırımlarının artmasına paralel bu konu daha önemli hale geliyor. 'Neden dışarıya yatırım yapalım?’ şeklinde bir yanlış algı var. Oysa ki, yurtdışına yapılan bu yatırımların Türkiye’nin ihracatının artmasında da büyük etkisi var. Firmalarımızın yurtdışı yatırımları 40 milyar doların üstüne çıktı. Bu yatırımların çoğu da Avrupa’ya yapılıyor” dedi.

Köln Kimya Parkı’ı için Türk yatırımcıya çağrı
● ChemCologne Müdürü Daniel Wauben, toplantıda bir sunum yaparak, danışmanlık hizmeti de veren ChemCologne kimya parkını tanıttı. ChemCologne’un bölgedeki kimya firmalarının rekabet gücünü artırmak ve bölgeye daha fazla yabancı yatırım çekmek için kurulan bir birlik olduğunu belirten Daniel Wauben, Avrupa’nın en güçlü kimya bölgesi olduklarını vurguladı. Türk firmalarını bölgede yatırım yapmaya çağıranWauben, Almanya'nın kimya alanındaki cirosunun üçte birinin bu bölgede yapıldığına dikkat çekti.

Kaynak:AA
Ventur Gumruk Musavirligi Tarafından Derlenmistir.

 

 

E-Mail ile Paylaş

e-mail ile paylaşımınız başarıyla tamamlanmıştır.

Diğer Haberler


AYDINLATMA VE RIZA METNİ

İşbu Aydınlatma ve Rıza Metni, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) uyarınca, VENTUR GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ ve DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ. (“Şirket”) tarafından veri sahiplerinden temin edilen kişisel verilerin ve özel nitelikli kişisel verilerin, işlenmesine ilişkin usul ve esaslara ilişkin olarak işe alım görüşmeleri esnasında veri sahiplerinin aydınlatılması ve aşağıda kapsam ve amaçlarla verilerin işlenmesine ilişkin rızalarının temini amacı ile düzenlenmiştir.

İşbu Aydınlatma ve Rıza Metni’nde kullanılan; “kişisel veri” kimliği belirli veya belirlenebilir gerçek kişiye (Çalışan Adayı’na) ilişkin her türlü bilgiyi, “kişisel verilerin işlenmesi” kişisel verilerin tamamen veya kısmen otomatik olan ya da herhangi bir veri kayıt sisteminin parçası olmak kaydıyla otomatik olmayan yollarla elde edilmesi, kaydedilmesi, depolanması, muhafaza edilmesi, değiştirilmesi, yeniden düzenlenmesi, açıklanması, aktarılması, devralınması, elde edilebilir hâle getirilmesi, sınıflandırılması ya da kullanılmasının engellenmesi gibi veriler üzerinde gerçekleştirilen her türlü işlemi, “özel nitelikli kişisel veri” kişinin (Çalışan Adayı’nın) ırkı, etnik kökeni, siyasi düşüncesi, felsefi inancı, dini, mezhebi veya diğer inançları, kılık ve kıyafeti, dernek, vakıf ya da sendika üyeliği, sağlığı, cinsel hayatı, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili verileri ile biyometrik ve genetik verilerini, ifade eder.

a) Veri Sorumlusu Hakkında Kişisel verileriniz ve işe alım görüşmeleri esnasında tarafımızla paylaşmış olduğunuz özel nitelikli kişisel veriler kapsamına giren verileriniz, Kanun kapsamında aşağıda belirtilen kapsam ve amaçlar ile Şirket tarafından işlenebilecektir. Kanun kapsamında Şirket veri sorumlusu olarak kabul edilmektedir.

b) Kişisel Verilerinizin İşlenme Amaçları Kişisel verileriniz ve işe alım görüşmeleri esnasında tarafımızla paylaşmış olduğunuz özel nitelikli kişisel veriler kapsamına giren verileriniz, Kanun’un 5 ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel verilerin işlenmesine ilişkin şartlara uygun olarak işlenmektedir. Kişisel verilerinizin ve işe alım görüşmeleri esnasında tarafımızla paylaşmış olduğunuz özel nitelikli kişisel veriler kapsamına giren verilerinizin işlenmesi amaçları tahdidi olmamak üzere: Şirket’in ve/veya grup şirketlerinin, bağlı şirketlerinin insan kaynakları politikalarının ve operasyonlarının yürütülmesi, insan kaynakları politikalarına uygun şekilde açık pozisyonlara uygun personel teminidir.

c) Kişisel Verilerinizin Aktarılması Kişisel verileriniz ve işe alım görüşmeleri esnasında tarafımızla paylaşmış olduğunuz özel nitelikli kişisel veriler kapsamına giren verileriniz, yukarıda b) bendinde belirtilen amaçların gerçekleştirilmesi ile sınırlı olmak üzere, Şirket’in grup şirketlerine, bağlı şirketlerine, hissedarlarına, iş ortaklarına, Kanun’un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen şartlara uygun olarak aktarılabilecek ve aktarım yapılan bu kuruluşlar tarafından da verileriniz işlenebilecektir.

d) Kişisel Veri Toplamanın Yöntemi ve Hukuki Sebebi Kişisel verileriniz ve işe alım görüşmeleri esnasında tarafımızla paylaşmış olduğunuz özel nitelikli kişisel veriler kapsamına giren verileriniz, bu formun veri sahibi olarak tarafınızca doldurulması ve/veya Şirketimize herhangi bir kanaldan iş başvurusu yapmanız halinde ilettiğiniz bilgi ve belgeler yoluyla toplanmaktadır. Yukarıda belirtilen hukuki sebeplerle toplanan kişisel verileriniz ve işe alım görüşmeleri esnasında tarafımızla paylaşmış olduğunuz özel nitelikli kişisel veriler kapsamına giren verileriniz, Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları ve amaçları kapsamında bu Aydınlatma ve Rıza Metni’nin b) ve c)bentlerine tabi olarak işlenebilmekte ve aktarılabilmektedir.

e) Kişisel Veri Sahibinin Kanun’un 11. maddesinde Sayılan Hakları Kanun’un 11. maddesi uyarınca veri sahipleri,
• Kişisel veri işlenip işlenmediğini öğrenme,
• Kişisel verileri işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme,
• Kişisel verilerin işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme,
• Yurt içinde veya yurt dışında kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişileri bilme,
• Kişisel verilerin eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapılan işlemin kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme,
• Kanun ve ilgili diğer kanun hükümlerine uygun olarak işlenmiş olmasına rağmen, işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması hâlinde kişisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapılan işlemin kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme,
• İşlenen verilerin münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle kişinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme,
• Kişisel verilerin kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğraması hâlinde zararın giderilmesini talep etme
haklarına sahiptir.

Kişisel verilerimin ve işe alım görüşmeleri esnasında tarafınızla paylaşmış olduğum, özel nitelikli kişisel veriler kapsamına giren verilerimin işbu Aydınlatma ve Rıza Metni’nin imza tarihinden itibaren 5 (beş) yıl süre ile Şirket tarafından kurulan ortak veri tabanında, Şirket ve/veya Şirket tarafından tayin edilen veri işleyen tarafından tutulabileceğini, işlenebileceğini, kullanılabileceğini, aktarılabileceğini, aktarım yapılan kişi/kurumlar tarafından da işlenebileceğini, veri sahibi olarak haklarım konusunda, Kanun’un 11. maddesi kapsamında eksiksiz bir şekilde bilgilendirilmiş olduğumu kabul, beyan ve taahhüt ederim.