Türkiyenin Rekabetçi Olduğu Çindeki İthalat 416 Milyar Dolar

EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Çin’in ithalatının yüzde 27’sine tekabül eden Türk şirketlerinin rekabetçi olduğu ürünlerin pazar büyüklüğünün 416 milyar dolar düzeyinde olduğunu söyledi. Jak Eskinazi, “Bu yıl Türkiye’den katılımcı sayısını en az iki kat artıracağız” dedi.


İhracatçılar, Çin’in Şanghay kentinde 5-10 Kasım 2024 tarihleri arasında düzenlenecek Çin Uluslararası İthalat Fuarı’na (CIIE) hazırlanıyor.

Türkiye milli katılım organizasyonu Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) tarafından gerçekleştirilen fuara geçen yıl 15 firma katılmıştı. Geçen yıl 336 m2 alan büyüklüğüne sahip olan Türkiye’nin, bu yıl 800 metrekare yeri bulunuyor. Bu yıl katılımcı sayısının en az iki kat büyüyeceğine işaret eden EİB Başkanı Jak Eskinazi, “Çin’in toplam ithalatının yüzde 27’sine tekabül eden rekabetçi olduğumuz ürünlerin pazar büyüklüğü 416 milyar dolar düzeyinde. Pandemiden sonra ilk kez geçen yıl düzenlenen fuar büyük ilgi gördü. Türkiye’den ihracatçı şirketlerin ufuara katılım konusunda daha cesaretli olması çağrısında bulunuyoruz” dedi.

Türkiye’ye ayrılan alan 800 metrekareye çıkarıldı
EİB hizmet binasında gerçekleştirilen basın toplantısında fuara 6. kez milli katılım organizasyonu düzenlediklerini hatırlatan EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Düzenlendiği tarihten itibaren Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in de bizzat önem verdiği, Çin’in en önemli prestij fuarı konumundaki CIIE’nin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. Fuarda tüketim malları, otomotiv, ekipman, medikal cihazlar ve sağlık ürünleri, tarım ürünleri, hizmet ticareti başlıklarında geniş bir ürün yelpazesi sergileniyor. Geçen yıl Çin'e ihracatımız 3,3 milyar dolar iken, Çin’den ithalatımız ise 44,9 milyar dolara ulaşarak 41,6 milyar dolarlık ticaret açığı oluştu. Fuarın ülkemiz lehine bu açığı kapatmaya yardımcı olacak. EİB olarak bu pazarı anlamak ve ihracatçılarımıza anlatmak için mücadele veriyoruz” diye konuştu.

Ege İhracatçı Birlikleri Organik Ürünler ve Sürdürülebilirlik Koordinatörü ve Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Ali Işık da CIIE’in firmalara sadece Çin değil dünyanın her yerindeki firmalara ürün ve hizmetlerini sergilemeleri için bezersiz bir imkân sağladığına dikkat çekerek, “EİB olarak 2019’dan beri fuarın Türkiye milli katılım organizasyonunu yürütüyoruz. Geçen sene fuara 336 m2’lik bir alanda toplam 15 firmamız katıldı. Bu yıl 800 m2 yerimiz var. 2020, 2021 ve 2022 yıllarında pandemi sebebi ile fiziki katılım sağlanamayan fuarın, pandemi sonrası büyük bir ziyaretçi akınına uğradığını gözlemledik. Geçmiş yıl katılımcı firmalarımızdan, fuardan verimli iş birlikleri ile ayrıldıkları geri dönüşlerini aldık. Daha önceleri EİB olarak üzerine basarak CIIE fuarı ile eş zamanlı birçok sektörel fuarın yapılmasının CIIE fuarına katılımı düşürdüğünü dile getirmiştik. Bu sene eş zamanlı düzenlenen fuarların tarihlerinde düzenlemeye gidilmiş. Bunun, bu sene Türk firmalarımızca fuara olan katılımı artıracağını umuyoruz” dedi.

'Çin’e mal satamayız' ürkekliğinden kurtulmalıyız
Türkiye’nin Pekin Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği’nin Çin’in 2023 yılında ithal ettiği ürünlerin altılı GTIP bazındaki birim fi yatlarına dair bir çalışma yaptığını belirten Jak Eskinazi, “Çin’de rekabetçi olduğumuz ürünlerin pazar büyüklüğü 416 milyar dolar düzeyindedir” dedi. Eskinazi, şu bilgileri verdi: “Ülkemizin genel ihraç birim fiyatları ile mukayese edildiğinde Çin’in toplam ithalatının %27’sine tekabül eden bin 781 tarife satırından oluşan toplam 416 milyar dolarlık bir pazarda ihraç ürünlerimizin Çin pazarında kayda değer fiyat avantajına sahip olduğunu görüyoruz. Çin’de değişen, batı benzeri tüketici tercihlerinin farkındayız. Sağlıklı, kaliteli Türk ürünlerimizi gıdadan kozmetiğe, tekstilden mermere bu pazarda tanıtmak ve ihracatımızı artırmak için çalışmaya devam edeceğiz. Bizim firmalarımızda ‘biz Çin’e mal satamayız’ ürkekliği var. Bu ürkekliği üzerimizden atmalıyız Türk ürünlerini Çinli dostlarımıza tanıtmayı sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

Sağlıklı gıdada büyüyen talebi Türkiye karşılar
Türkiye’nin zengin ve çeşitli tarımsal ürünleriyle her zaman küresel tarım pazarında önemli bir oyuncu olduğuna değinen Mehmet Ali Işık, şöyle konuştu: “Son yıllarda organik ürünlere yönelik küresel talep giderek artıyor ve Türkiye bu trende büyük bir heyecan ve özveriyle karşılık veriyor. Türkiye’de organik tarım, 2002’de 57 bin hektar olan üretim alanının bugün 500 bin hektarın üzerine çıkmasıyla önemli bir büyüme kaydetti. Çin’in son yıllarda giderek artan sağlıklı ve kaliteli gıda ürünleri talebini, yüksek kaliteli organik tarım ürünlerimizle karşılamak istiyoruz. Geçen yıl fuarda zeytinyağı, kuru incir, kuru üzüm, kuru kayısı ve şaraplarımızın gördüğü büyük ilgiden çok memnuniyet duyduk. Bu sene yüksek bir katılımla Çin’e Türkiye çıkarması yapmak arzusundayız. Kasım ayında Şanghay’a tüm firmalarımızı bekliyoruz” dedi.

CIIE: Türkiye'den ihracatçı bekliyoruz
EİB Genel Sekreteri İ. Cumhur İşbırakmaz da Çin’in 32 trilyon dolarlık dünya ticaretinden 5 trilyon dolar pay aldığını dile getirerek “Türkiye’nin bir yıllık ticaretini Çin neredeyse bir ayda gerçekleştiriyor. Çin’de 1,5 milyar kişi yaşıyor. Bunun yüzde 30’u orta sınıf ve üstü gelir grubunu oluşturuyor. 100 milyon kişi de Avrupa standartlarında yaşıyor. 70-80 bin dolarlık kişi başına gelir söz konusu. Bu büyüklükteki pazara her şeyi satabiliriz. Çin, Türk ihracatçılar için çok önemli bir fırsat. Son dönemde Çin’den ülkemize büyük bir ilgi var, sürekli heyetler geliyor. Bu ayın 25-26’sı tarihlerinde Çin Sincan Urumçi’de fuara katılacağız. CIIE kendi internet sitesinde ‘Türk ihracatçıları bekliyoruz’ diye paylaşım yaptı. Bu pozitif ortamı avantaj olarak kullanmalıyız” diye konuştu.

 


Kaynak: Ekonomim.com
Ventur Gümrük Müşavirliği tarafından derlenmiştir

E-Mail ile Paylaş

e-mail ile paylaşımınız başarıyla tamamlanmıştır.

Diğer Haberler


AYDINLATMA VE RIZA METNİ

İşbu Aydınlatma ve Rıza Metni, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) uyarınca, VENTUR GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ ve DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ. (“Şirket”) tarafından veri sahiplerinden temin edilen kişisel verilerin ve özel nitelikli kişisel verilerin, işlenmesine ilişkin usul ve esaslara ilişkin olarak işe alım görüşmeleri esnasında veri sahiplerinin aydınlatılması ve aşağıda kapsam ve amaçlarla verilerin işlenmesine ilişkin rızalarının temini amacı ile düzenlenmiştir.

İşbu Aydınlatma ve Rıza Metni’nde kullanılan; “kişisel veri” kimliği belirli veya belirlenebilir gerçek kişiye (Çalışan Adayı’na) ilişkin her türlü bilgiyi, “kişisel verilerin işlenmesi” kişisel verilerin tamamen veya kısmen otomatik olan ya da herhangi bir veri kayıt sisteminin parçası olmak kaydıyla otomatik olmayan yollarla elde edilmesi, kaydedilmesi, depolanması, muhafaza edilmesi, değiştirilmesi, yeniden düzenlenmesi, açıklanması, aktarılması, devralınması, elde edilebilir hâle getirilmesi, sınıflandırılması ya da kullanılmasının engellenmesi gibi veriler üzerinde gerçekleştirilen her türlü işlemi, “özel nitelikli kişisel veri” kişinin (Çalışan Adayı’nın) ırkı, etnik kökeni, siyasi düşüncesi, felsefi inancı, dini, mezhebi veya diğer inançları, kılık ve kıyafeti, dernek, vakıf ya da sendika üyeliği, sağlığı, cinsel hayatı, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili verileri ile biyometrik ve genetik verilerini, ifade eder.

a) Veri Sorumlusu Hakkında Kişisel verileriniz ve işe alım görüşmeleri esnasında tarafımızla paylaşmış olduğunuz özel nitelikli kişisel veriler kapsamına giren verileriniz, Kanun kapsamında aşağıda belirtilen kapsam ve amaçlar ile Şirket tarafından işlenebilecektir. Kanun kapsamında Şirket veri sorumlusu olarak kabul edilmektedir.

b) Kişisel Verilerinizin İşlenme Amaçları Kişisel verileriniz ve işe alım görüşmeleri esnasında tarafımızla paylaşmış olduğunuz özel nitelikli kişisel veriler kapsamına giren verileriniz, Kanun’un 5 ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel verilerin işlenmesine ilişkin şartlara uygun olarak işlenmektedir. Kişisel verilerinizin ve işe alım görüşmeleri esnasında tarafımızla paylaşmış olduğunuz özel nitelikli kişisel veriler kapsamına giren verilerinizin işlenmesi amaçları tahdidi olmamak üzere: Şirket’in ve/veya grup şirketlerinin, bağlı şirketlerinin insan kaynakları politikalarının ve operasyonlarının yürütülmesi, insan kaynakları politikalarına uygun şekilde açık pozisyonlara uygun personel teminidir.

c) Kişisel Verilerinizin Aktarılması Kişisel verileriniz ve işe alım görüşmeleri esnasında tarafımızla paylaşmış olduğunuz özel nitelikli kişisel veriler kapsamına giren verileriniz, yukarıda b) bendinde belirtilen amaçların gerçekleştirilmesi ile sınırlı olmak üzere, Şirket’in grup şirketlerine, bağlı şirketlerine, hissedarlarına, iş ortaklarına, Kanun’un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen şartlara uygun olarak aktarılabilecek ve aktarım yapılan bu kuruluşlar tarafından da verileriniz işlenebilecektir.

d) Kişisel Veri Toplamanın Yöntemi ve Hukuki Sebebi Kişisel verileriniz ve işe alım görüşmeleri esnasında tarafımızla paylaşmış olduğunuz özel nitelikli kişisel veriler kapsamına giren verileriniz, bu formun veri sahibi olarak tarafınızca doldurulması ve/veya Şirketimize herhangi bir kanaldan iş başvurusu yapmanız halinde ilettiğiniz bilgi ve belgeler yoluyla toplanmaktadır. Yukarıda belirtilen hukuki sebeplerle toplanan kişisel verileriniz ve işe alım görüşmeleri esnasında tarafımızla paylaşmış olduğunuz özel nitelikli kişisel veriler kapsamına giren verileriniz, Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları ve amaçları kapsamında bu Aydınlatma ve Rıza Metni’nin b) ve c)bentlerine tabi olarak işlenebilmekte ve aktarılabilmektedir.

e) Kişisel Veri Sahibinin Kanun’un 11. maddesinde Sayılan Hakları Kanun’un 11. maddesi uyarınca veri sahipleri,
• Kişisel veri işlenip işlenmediğini öğrenme,
• Kişisel verileri işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme,
• Kişisel verilerin işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme,
• Yurt içinde veya yurt dışında kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişileri bilme,
• Kişisel verilerin eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapılan işlemin kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme,
• Kanun ve ilgili diğer kanun hükümlerine uygun olarak işlenmiş olmasına rağmen, işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması hâlinde kişisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapılan işlemin kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme,
• İşlenen verilerin münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle kişinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme,
• Kişisel verilerin kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğraması hâlinde zararın giderilmesini talep etme
haklarına sahiptir.

Kişisel verilerimin ve işe alım görüşmeleri esnasında tarafınızla paylaşmış olduğum, özel nitelikli kişisel veriler kapsamına giren verilerimin işbu Aydınlatma ve Rıza Metni’nin imza tarihinden itibaren 5 (beş) yıl süre ile Şirket tarafından kurulan ortak veri tabanında, Şirket ve/veya Şirket tarafından tayin edilen veri işleyen tarafından tutulabileceğini, işlenebileceğini, kullanılabileceğini, aktarılabileceğini, aktarım yapılan kişi/kurumlar tarafından da işlenebileceğini, veri sahibi olarak haklarım konusunda, Kanun’un 11. maddesi kapsamında eksiksiz bir şekilde bilgilendirilmiş olduğumu kabul, beyan ve taahhüt ederim.